Pogórze Środkowobeskidzkie

 

ZABYTYKI I UZDROWISKA


W starych miastach regionu znajduje się wiele ciekawych zabytków architektury. Do najcenniejszych należy średniowieczny układ architektoniczny Biecza. Ponadto w Bieczu zobaczyć można m.in.: późnogotycki kościół famy z dzwonnicą obronną (XV-XVI w.), barokowy klasztor i kościół Reformatów, fragmenty murów obronnych z XIV- XVI w., ratusz z XIX w. z fragmentami z XV i XVI w. oraz wieżą z XVI w. (przebudowaną), a także budynek sądu grodzkiego.
Do innych zabytkowych budowli Pogórza Środkowobes-kidzkiego należą m.in. w Odrzykoniu górny zamek, zwany Kamieńcem (1. połowa XV w.), średni - Odrzykoń (XVI w.) oraz dwa podzamcza. Turystów zachwycają też zabytki Krosna, m.in. kościoły: późnogotycka fara z gotyckimi rzeźbami, wczesnobarokowym wyposażeniem i obrazami, późnogotycki kościół Franciszkanów z renesansowymi nagrobkami i dobudowaną wczesnobarokową kaplicą grobową Oświeci mów, późnoba-rokowy kościół i klasztor Kapucynów, a ponadto rynek z kamienicami podcieniowymi z XVI-XVHI w. Na szlaku wędrówek po pogórzu znajduje się też Muzeum Regionalne w Gorlicach, gdzie można zobaczyć wiele pamiątek po Ignacym Łukasiewiczu - twórcy polskiego przemysłu naftowego. Wyjątkowym miejscem jest Muzeum-Skan-sen Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Oprócz zabytków kultury materialnej region oferuje korzystne warunki przyrodnicze do wypoczynku i turystyki. Na granicy z Beskidem Niskim występują bogate źródła wód mineralnych i leczniczych o zróżnicowanym składzie. Solanki, wody siarczanowe i jodowo-bromowe, a także walory klimatyczne przyczyniły się do powstania uzdrowisk Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój. Sztuczne zbiorniki w Rożnowie, Czchowie i Besku oferują wyśmienite warunki do uprawiania turystyki kajakowej, żeglarstwa i wędkarstwa.



"Będąc na Pogórzu Środkowobeskidz-kim, warto zobaczyć zamek w Krasiczynie z XVI-XVI1 w. (fot. górna), który uchodzi za jeden z najwspanialszych przykładów renesansowego budownictwa w Polsce. Ściany zamku są bogato zdobione sgraffitem, a ich szczyty udekorowane attyką. Z kolei zamek w Kamieńcu (foL dolna, do czasów obecnych zachowały się tylko ruiny) był miejscem konfliktu dwóch rodów - Firlejów i Skotnic-kich. Kłótnia stała się pierwowzorem zdarzeń opisywanych w Zemście A. Fredry"

 
Statystyki serwisu zapewnia :
 

 

Pogórze Środkowobeskidzkie

Copyright (c) 2004 Wszelkie prawa zastrzeżone.