Pogórze Środkowobeskidzkie

 

KRAINA ROPĄ PŁYNĄCA


Najbardziej znaną postadą związaną z regionem jest Ignacy Łukasiewicz (1822-82)iBył(ndienrildLmiapteka-rzem-prowadzB apteki w GorBcach, Jaśle i Brzosłku. Pierwszy na świecie przeprowadził rafinację ropy naftowej. W1853 r. zbudował pierwszą na świecie lampę naftową. Przyczynił się dootwardawBóbrcewl85ir. pierwszej w Połsce kopalni ropy naftowej, awl856EwOas2ovńcachpndJaeiem I pierwszej desłytami tego produktu.

Na miejscu pierwszej w Połsce kopalni ropy naftowej w Bobrce na Pogórzu Jasielskim, na południe od Krosna, istnieje obecnie skansen podkarpackiego przemysłu naftowego. Zgromadzono w nim zabytkowe urządzenia i maszyny wiertnicze oraz pamiątki związane z pionierami kopalnictwa ropy naftowej. Można też oglądać pierwsze, przypominające studnie, szyby naftowe, na których dnie do dziś gromadzi się ropa.

Pogórze Środkowobeskidzkie to najlepiej rozwinięty gospodarczo region polskich Karpat. Obecnie jest to obszar rolniczy, hodowlany i przemysłowy. Głównymi uprawami są pszenica, żyto, owies i rzepak. Na żyznych glebach kotlin rozwija się warzywnictwo i sadownictwo. Bogate tradycje ma hodowla bydła i owiec, a także pszczelarstwo. Istniejący przemysł wywodzi się z końca XIX w. Największymi zakładami są rafinerie w Gorlicach, Jedliczach i Jaśle. Wciąż też wydobywa się pewne ilości ropy naftowej, choć większość złóż jest wyczerpana. Oprócz tego rozwija się przemysł szklarski (m.in. huta szkła w Krośnie) oraz maszynowy i spożywczy (m.in. zakłady cukiernicze w Bieczu). Poza ropą naftową na Pogórzu Środkowobeskidzkim nie ma złóż surowców mineralnych o znaczeniu gospodarczym. Obficie występują tu jednak surowce skalne, głównie różnego typu piaskowce, eksploatowane w licznych kamieniołomach. W dnach kotlin na mniejszą skalę wydobywa się iły, żwiry i kamienieć.

 
Statystyki serwisu zapewnia :
 

 

Pogórze Środkowobeskidzkie

Copyright (c) 2004 Wszelkie prawa zastrzeżone.