Pogórze Środkowobeskidzkie

 

ROŚLINY I ZWIERZĘTA



Charakterystyczną formacją roślinną są tu lasy bukowe i świerkowo-jodlowe z domieszką dębu, jaworu, cisa i brzozy czarnej. Pierwotnie rosły one na urodzajnych glebach brunatnych.Z tego powodu zostały w wielu miejscach wycięte i zastąpione przez pola uprawne, pastwiska i łąki albo przez świerkowe i bukowe monokultury leśne.
Zagospodarowanie terenu sprawia, że świat zwierzęcy Pogórza Środkowobeskidzkiego nie jest tak bogaty jak w Beskidzie Niskim. Wciąż jednak żyją tu sarny, jelenie, dziki, zające i kuny. Występuje także kilka ciekawych gatunków ptaków, m.in. orlik krzykliwy, myszołów zwyczajny, grubodziób i kruk.

Dunajec, przełamując się przez Pogórze Różnowskie, tworzy wąską dolinę. Wykorzystując znaczne spadki wody, wybudowano elektrownię wodną w Rożnowie (moc 50 MW, wysokość zapory 49 mk Powstał makiwnkay zfaiandt o poróndrilóktn? wykorzystywany do celów rekreacyjnych. Pierwotnie miał powierzchnie 17,8 km^ale zastał cae&kmo wypełniony materiałem skalnym niesionym przez rzekę. Drugi zbiornik, o powierAJM Afi tan2, powstał pa wybudowaniu zapory w Czchowie. Innym obiektem hydlrotBdhnkzaym jest ubro-l9 zWornkretencyjnyma
Wisłoku w Besku, na Pogórzu Bułamskin^opcwkrzchnil^km2.

 
Statystyki serwisu zapewnia :
 

 

Pogórze Środkowobeskidzkie

Copyright (c) 2004 Wszelkie prawa zastrzeżone.